sdfsdf Biuro tłumaczeń Gdynia, Tłumaczenia w Gdyni, tłumacz niemieckiego

Biuro tłumaczeń Gdynia, Tłumaczenia w Gdyni

Szukasz tłumacza w Gdyni?
(pomorskie)

Tłumaczenia w Gdyni Bardzo dobrze trafiłeś. Dla Gdyni przygotowaliśmy bogatą ofertę translacyjną. W zakres oferty wchodzą nie tylko popularne języki europejskie (np. angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski, hiszpański, holenderski, szwedzki, grecki, słowacki, ukraiński, czeski itd.), ale praktycznie wszystkie języki świata.

Klientom w Gdyni możemy zapewnić zarówno tłumaczenia pisemne jak i ustne, tłumaczenia techniczne, medyczne, ekonomiczne, prawnicze, z zakresu weterynarii i zootechniki, geologii czy budownictwa.

UWAGA: Przykładamy najwyższą wagę do jakości językowej i merytorycznej tłumaczeń oraz do terminowej realizacji.


Strzałka Jak zlecić tłumaczenie?

Szybko, prosto i wygodnie. Tekst przeznaczony do tłumaczenia zeskanuj, lub - jeśli jest on zapisany w postaci edytowalnego pliku (np. doc, PDF, txt itp.) - od razu wyślij na adres info@trans-ling.pl.
Podobnie w przypadku zapotrzebowania na tłumaczenie ustne prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem komunikatora (GG, Skype, Tlen). Szczegóły dotyczące tego, jak dokonać zlecenia tłumaczenia, znajdziesz w zakładce Zamówienie, natomiast szczegółowe dane kontaktowe w zakładce Kontakt.


Strzałka Jak dobieramy tłumaczy?

Nie wszyscy nasi tłumacze mieszkają czy pracują w Gdyni, dlatego w takim przypadku nasz system natychmiast powiadomi tłumaczy z sąsiednich miast o zleceniu, które zostanie przekazane do najbliższego współpracującego z nami tłumacza, który w tym momencie dysponuje wolnym czasem.


Strzałka Jak otrzymasz przetłumaczony tekst?

Natychmiast po wykonaniu przekład zostaje wysłany do Gdyni na wskazany przez Ciebie adres. W przypadku tłumaczeń przysięgłych tłumaczenie dostarczamy bezpłatnie kurierem, w pozostałych przypadkach mailem, faksem lub tradycyjną pocztą. Sam wybierz najdogodniejszą dla Ciebie formę przesłania tekstu.

Napisz lub zadzwoń i wygodnie, nie wychodząc z domu czy biura, zamów tłumaczenie już teraz!


Strzałka Pełna lista tłumaczonych języków.

W przypadku rzadkich języków lub par językowych (na przykład tłumaczenie z języka chińskiego na turecki) stawki ustalane są indywidualnie, czas realizacji jest dłuższy i nie ma możliwości zlecenia tłumaczenia w trybie ekspresowym.

Gdyni oferujemy niedrogie i profesjonalne tłumaczenia

Jeśli uważasz, że gdyńskie biuro tłumaczeń, z którego usług dotychczas korzystałeś, jest zbyt drogie, to sprawdź ofertę translacyjną Internetowego Centrum Tłumaczeń TRANS-LING. Będziesz mile zaskoczony niskimi cenami przy zachowaniu wysokiej jakości przekładu!

Gdynia jest tylko jednym z miast, objętych naszymi usługami. Jednak Gdynię traktujemy z takim samym należytym profesjonalizmem, jak każdą inną - większą czy mniejszą - miejscowość.

Tłumacz niemieckiego powiązany z Gdynią

Biuro tłumaczeń i tłumacz niemiecki Gdynia

Biuro tłumaczeń w Gdyni

Gdynia (po kaszubsku Gdiniô, po niemiecku Gdingen, Gotenhafen) jest miastem na prawach powiatu położonym w północnej Polsce, w woj. pomorskim. Leży nad Morzem Bałtyckim, a dokładniej na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Wchodzi w skład Trójmiasta (wraz z Gdańskiem i Sopotem) i równocześnie jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Prawa miejskie nadano Gdyni 10 lutego 1926 roku. Rozwój miasta nastąpił po wybudowaniu tutaj portu. Natomiast sam port powstał w celu zagwarantowania Polsce dostępu do morza w obliczu niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku, do którego prawa rościli sobie także Niemcy. Gwałtowny napływ ludności oraz dynamiczny rozwój portu sprawiły, iż w ciągu kilkunastu lat od nadania praw miejskich Gdynia przeistoczyła się ze wsi rybackiej w miasto ze 127 tysiącami mieszkańców w roku 1939. Aktualnie zamieszkuje ją zgodnie z danymi z 2010 r. ponad 247 tysięcy ludzi i zajmuje powierzchnię 135 km².

Polityka i administracja
Prezydentem Gdyni jest Wojciech Szczurek (Samorządność), a przewodniczącym Rady Miasta jest Stanisław Szwabski (POS). Miasto jest członkiem Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Gdynianie wybierają parlamentarzystów z okręgów wyborczych z siedzibą komisji wyborczej w Gdyni, natomiast posłów do Parlamentu Europejskiego z okręgu wyborczego nr 1.

Konsulaty
Siedziby konsulatów położone są przede wszystkim w Śródmieściu. Swoje konsulaty mają tutaj: Republika Chile, Republika Cypryjska, Finlandia, Królestwo Norwegii, Szwecja oraz Włochy. Inne mieszczą się na peryferiach. Konsulaty Rumunii i Ludowej Republiki Bangladeszu zlokalizowane są w Małym Kacku, natomiast konsulat Austrii znajduje się na Działkach Leśnych.

Gospodarka, przemysł oraz finanse
Od początku gospodarka Gdyni związana była z morzem. W okresie, gdy Gdynia była jeszcze wioską na Oksywiu istniała przystań rybacka. Po nadaniu jej praw miejskich istniał tu już od 1920 r. port. W tym czasie był to jedyny znaczący port pasażerski i przeładunkowy w Polsce (w okresie międzywojennym Polska miała bardzo krótką linię brzegową i bardzo ograniczoną możliwość korzystania z gdańskiego portu). Równolegle rozwijał się tu także przemysł stoczniowy. W latach 90. XX w. nastąpił rozwój sektora finansowego, a do użytku firm oddawane są biurowce. W 2001 r. w Redłowie powstał Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

Gospodarka morska
W Gdyni znajduje się drugi co do ilości dokonywanych przeładunków port morski w Polsce. Specjalizuje się wprawdzie w przeładunku kontenerów, jednakże uchodzi za najwszechstronniejszy z portów polskiego wybrzeża. Jest także głównym portem pasażerskim Trójmiasta. Gdynia jest siedzibą wielu firm, zajmujących się działalnością związaną z gospodarką morską. Znajdują się tutaj: stocznie (Stocznia Marynarki Wojennej S.A., Stocznia Gdynia S.A. oraz Stocznia Remontowa „Nauta” S.A.), przedsiębiorstwa obsługujące port (Balticon Sp. z o.o., Bałtycki Terminal Kontenerowy, Gdynia Container Terminal S.A., Morski Terminal Masowy Sp. z o.o.), armatorzy (Polskie Linie Oceaniczne), agencje żeglugowe, firmy brokerskie, transportowe i spedycyjne (ATC Cargo S.A., Chipolbrok S.A., C. Hartwig Gdynia S.A., Maersk Sp. z o.o., czy Mirtrans Sp. z o.o.) oraz wiele innych. Od kwietnia 2010 siedzibę w Gdyni ma DNV, czyli Det Norske Veritas. DNV Academy Gdynia jest pierwszym centrum szkoleń morskich, przeprowadzanych w rzeczywistości wirtualnej.
Przemysł
W Gdyni swe siedziby mają zakłady przemysłu spożywczego, w tym także przetwórstwa rybnego: Dalmor S.A. i Wilbo S.A. Ponadto w mieście działają firmy z branży budowlanej (Allcon S.A., Ekolan S.A., Hossa S.A., Invest Komfort S.A., Mega S.A., MTM). Z branży elektronicznej wymienić należy producenta sprzętu radiowego nadawczo-odbiorczego – przedsiębiorstwo Radmor S.A. (wcześniej Zakłady Radiowe Radmor S.A.). Spośród innych inwestorów, działających w Gdyni, wspomnieć trzeba o działającej w branży telekomunikacyjnej spółce Vector S.A., która w mieście ulokowała swoje zakłady. Od 1997 roku działa tu również filia szwedzkiego koncernu Dellner Couplers AB, który zajmuje się produkcją sprzęgów kolejowych i tramwajowych.

Usługi
W latach 90. XX w. w Gdyni obok istniejącego od początków miasta przemysłu portowo-stoczniowowego zaczął rozwijać się sektor finansowy i sektor nowoczesnych technologii. Swe siedziby mają tutaj spółki prowadzące działalność o charakterze bankowym (na przykład Nordea Bank S.A.), telekomunikacyjnym oraz informatycznym (np. Polkomtel S.A., Prokom Investments i Prokom Software S.A.). Branżę telewizji kablowej reprezentują Multimedia Polska i Vectra S.A.

Handel
W Gdyni znajduje się szereg centrów handlowych: Dom Handlowy „Batory”, Dom Towarowy „Chylonia”, Centrum Handlowe Kwiatkowskiego, Centrum Handlowe Witawa, Centrum Handlowe „Wzgórze”, Trójmiejskie Centrum Handlowe „Klif” i zespół Miejskich Hal Targowych.

Historia Gdyni
Pierwsze zapiski historyczne odnoszące się do Gdyni pochodzą z początku XIII w. Po raz pierwszy Gdynia została wymieniona pod nazwą Gdina w dokumencie z 1253 r., gdzie opisana jest jako wioska należąca do parafii w Oksywiu. W tym czasie należała do cystersów z Oliwy, a następnie do Jana z Różęcina, który tę rolniczo-rybacką wieś podarował w 1382 r. sprowadzonemu przez siebie do Kartuz zakonowi kartuzów. W 1414 roku przy dzisiejszej ulicy Portowej powstała pierwsza karczma w mieście, która stała się miejscem spotkań rybaków oraz centrum towarzysko-handlowym. W1429 roku Kartuzi ustanowili wspólnego sołtysa dla Gdyni i Grabówka. W tym czasie powiększono także obszar Gdyni, dodajac do niej sąsiednie łąki. W 1634 roku hetman Stanisław Koniecpolski, a później także inżynier wojskowy Jan Pleitner zaproponowali królowi Władysławowi IV budowę przy Gdyni portu wojennego. Planu ten jednak nigdy nie został zrealizowany. Na gdyńskiej redzie odbywały się przeładunki towarów dostarczanych łodziami z brzegu. Gdynia pozostawała własnością kartuzów przez niemalże 400 lat, bo aż do pierwszego rozbioru Polski w roku 1772. Po pierwszym rozbiorze przypadła Prusom. W tym czasie została dwukrotnie spalona, następnie odbudowana przeszła we władanie państwa pruskiego na około 150 lat – do końca I wojny światowej.

XX wiek
Na początku XX wieku z racji dogodnego położenia nad morzem oraz pięknej linii brzegowej w Gdynia staje się stopniowo letniskiem nadmorskim, odwiedzanym coraz liczniej przez Polaków z głębi kraju. Po wyzwoleniu w roku 1919 wybrano pierwszego polskiego wójta Gdyni – Jana Radtkego. Po przyznaniu Polsce 140 kilometrów wybrzeża na mocy ustaleń traktatu wersalskiego zapadła decyzja o budowie portu. Od roku 1920, kiedy to niepodległa Rzeczpospolita odzyskała dostęp do morza, rozpoczyna się nowy okres w dziejach miasta, w czym swój udział miał Eugeniusz Kwiatkowski. Głównym projektantem portu morskiego był inżynier Tadeusz Wenda. Już trzy lata później, w kwietniu 1923 roku nastąpiło otwarcie portu tymczasowego, natomiast w sierpniu tegoż roku do Gdyni przybił pierwszy pełnomorski statek – SS Kentucky pod banderą francuską. Kolejne realizacje etapów budowy portu doprowadziły do powstania portu towarowego, rybackiego i pasażerskiego (w 1930 roku uruchomiono pierwszą regularną linię pasażerską Gdynia – Nowy Jork), a także stoczni. Wraz z rozwojem portu postępował rozwój nowego miasta. Pierwszy powojenny spis ludności z 1921 roku wykazał 1.268 mieszkańców. Gdy 10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie, liczyła już 12 tysięcy mieszkańców. W 1934 roku Gdynia stała się pierwszym portem bałtyckim pod względem wielkości przeładunków i równocześnie była najnowocześniejszym portem w Europie. W maju 1936 roku miasto liczyło 83 tysięcy mieszkańców, w grudniu tegoż roku 102 tysiące, a w 1939 roku już 127 tysięcy mieszkańców. Gwałtowny wzrost liczby mieszkańców spowodowany był napływem ludności z całego prawie kraju w poszukiwaniu pracy. Z niewielkiej wioski rybackiej w przeciągu zaledwie dziesięciu lat powstało dynamiczne miasto z nowoczesną infrastrukturą oraz z bogatym życiem kulturalnym i naukowym, stając się dumą Polski międzywojennej. Na pięć dni przed wybuchem II wojny światowej na placu Grunwaldzkim koncert dał Jan Kiepura, z którego dochód przeznaczono na Fundusz Obrony Morskiej. We wrześniu 1939 r. po bohaterskiej obronie Gdyni i Kępy Oksywskiej miasto dostało się w ręce Niemców, którzy następnie zmienili nazwę na Gotenhafen, szukając nawiązania do germańskiej historii miasta, i wysiedlili niemalże całą polską ludność. Gotenhafen dla niemieckiej Kriegsmarine pozostawał bezpiecznym portem aż do roku 1944, ponieważ nie docierały tutaj alianckie naloty. Była to istotna baza niemieckiej floty podwodnej. U schyłku wojny Gdynia stała się punktem ewakuacyjnym dla wojska i ludności cywilnej, uchodzącej na zachód przed zbliżającymi się oddziałami Armii Czerwonej.

Podział administracyjny
Gdyńskie dzielnice
Gdynia z podziałem na dzielnice

1 Babie Doły
2 Chwarzno-Wiczlino
3 Chylonia
4 Cisowa
5 Działki Leśne
6 Dąbrowa
7 Grabówek
8 Kamienna Góra
9 Karwiny
10 Leszczynki
11 Mały Kack
12 Obłuże
13 Oksywie
14 Orłowo
15 Pogórze
16 Pustki Cisowskie-Demptowo
17 Redłowo
18 Śródmieście
19 Wielki Kack
20 Witomino-Leśniczówka
21 Witomino-Radiostacja
22 Wzgórze Św. Maksymiliana

Gdynia jako jedno z pierwszych w Polsce miast wprowadziła w 1991 roku do Statutu Miasta podział na 13 dzielnic. W 1992 roku Rada Miasta, dokonując zmian w Statucie, podzieliła niektóre z dzielnic na mniejsze jednostki. Na przykład Śródmieście przekształcono w trzy odrębne dzielnice: Śródmieście Centrum, Śródmieście Kamienną Górę i Śródmieście Port. W wyniku opisanych powyżej podziałów liczba dzielnic w Gdyni wzrosła do 24. Kolejne dwie zmiany nastąpiły w 1998 roku: najpierw w kwietniu połączono dotychczasowe dzielnice Chylonia i Chylonia Nowa w dzielnicę Chylonia, natomiast w grudniu dzielnicę Port, która zajmowała wprawdzie duży obszar, ale zamieszkiwana była przez nieco ponad 100 mieszkańców, włączono do dzielnicy Śródmieście. W wyniku tych zmian liczba dzielnic zmniejszyła się do 22. Aktualny kształt dzielnic stanowi przede wszystkim odzwierciedlenie podziałów tradycyjnych. Z tego powodu pojawiają się duże dysproporcje pomiędzy wielkością dzielnic zarówno pod względem zajmowanej powierzchni, jak i liczby mieszkańców. Największą dzielnicę, Chylonię, zamieszkuje prawie 27 tysięcy osób, podczas gdy najmniejsza, Babie Doły, liczy zaledwie nieco ponad 2 tysiące mieszkańców. Natomiast największy obszar zajmuje dzielnica Chwarzno-Wiczlino (27,92 km²), która jest aż 44 razy większa od najmniejszej dzielnicy, Kamiennej Góry (0,63 km²).

| , , |

Zostaw odpowiedź

*

  • Facebook